Dukla cestuje do O2 Areny. Podaří se jí obrat o body Spartu?

09.09.2017 / Tomáš Kalas

Po vydařené premiéře proti Mladé Boleslavi čeká Duklu těžší oříšek. V neděli 10. září 2017 vyjedou jihlavští hokejisté do Prahy, konkrétně do O2 Areny. Od 15:05 sehrají utkání proti HC Sparta Praha. Toto utkání bude živě přenášet ČT Sport, Hokejka TV a TV Tipsport, nebude chybět ani textový onlajn. Vstupenky lze zakoupit v síti Ticketportal (sektory 117 a 118). Pojeďte tak podpořit svůj tým a přispět k dobré atmosféře utkání!

V pátek 8. září se dlouho slavilo v ulicích krajského města Vysočiny, Dukla totiž dokázala hned v prvním utkání extraligy zvítězit nad Mladou Boleslaví, 4:3 v prodloužení. Vítězný gól vstřelil Tomáš Jiránek, který po zápase na kameru zopakoval, jak rozhodl o výhře domácích. „Hlína (Michal Hlinka – pozn. aut.) vyvážel puk ze třetiny. Přenechal mi ho a já mu za modrou čárou nahrával přes Orsiho (Jakub Orsava – pozn. aut.). Našel mě krásnou otočkou a já to tam šťastně dal. Věděl jsem, že budu střílet nahoru a povedlo se.“ Jiránek také před těžkým losem (venku Sparta, doma Třinec, venku Chomutov - pozn. aut) burcuje své spoluhráče. „Nikoho se nebojíme a budeme se snažit být dobrým soupeřem, důležité bude hrát až do konce a nedávat nikomu nic zadarmo. Bylo taktéž důležité vyhrát před následujícími koly, hru jsme si osahali a zkusili, jak to bude vypadat,“ je bojovně naladěn odchovanec Mladé Boleslavi.

¨

Sparta je každoročně považována za velkého favorita extraligy, poslední dekádu však očekávání nenaplňuje a holešovický klub tak čeká již na titul 10 let. Nejblíže titulu byla v sezoně 2015/2016, kdy se utkala ve finále play-off s Libercem. Pražané sice v sérii vedli 2:1, Tygři ale ukázali svoji sílu a v šestém utkání hraném v O2 Areně rozhodl v 86. minutě utkání o držiteli titulu hostující útočník Bakoš a Spartě tak zbyly oči pro pláč. Minulou sezonu byly do Sparťanů vkládány velké naděje, jenže hráči vyhořeli hned ve čtvrtfinále, kde je brněnská Kometa vyřadila překvapivě hladce, 4:0 na zápasy. Klub v čele s brankářskou legendou Petrem Břízou udělal v pauze razantní změny v sestavě kádru. Tým neprodloužil smlouvu hned s pěti hráči, do zahraničí odešli brankář Pöpperle a útočníci Buchtele, Řepík a Netík. Do své rodné vlasti se vrátil obránce Zámorský ze švédského Örebra, podařilo se také dotáhnout přestup útočníka Říčky ze Zlína. Jako náhrada za brankařskou jedničku Pöpperleho přišel gólman z Kärpätu Oulu, Sami Aittokallio, do útoku přišel Nor Reichenberg a Američan Sapponari. Kompletní přehled odchodů a příchodů najdete zde.

Rudí sehráli celkem 11 přípravných utkání s bilancí pět výher a 6 porážek, v Praze se však představili pouze jednou, v tom posledním. Na začátku září tak dali v holešovické Tipsport Aréně vzpomenout tradičnímu derby Sparta vs. Slavia. Utkání přihlíželo okolo 6000 lidí, kteří viděli vypjaté utkání, Sparta nakonec Slavii přetlačila v prodloužení a vyhrála 2:1. Holešovický klub taktéž absolvoval hned tři přípravné turnaje, z čehož dva odehrál v Německu. Na začátku srpna se Pražané zúčastnili turnaje Mountfield Cup 2017 v Hradci Králové. Tam se s bilancí jedné výhry, dvou porážek (jedna v prodloužení a jedna v samostatných nájezdech) umístili na 2. místě. Následně absolvovali tradiční turnaj Red Bull Salute, zde prošli až do finále, ve kterém ale nestačili na Býky z Mnichova a prohráli 2:5. Poslední turnaj se konal o týden později v Berlíně, v prvním utkání porazili švýcarský tým Ambri-Piotta 5:2, v tom druhém nestačili na domácí Lední Medvědy a odnesli si porážku, 6:3.

Soupiska Sparty pro sezonu 2017/2018
Realizační tým

Poslední vzájemný zápas

Extraliga 2004/2005, 48. kolo, 18.2.2005:

HC Sparta Praha vs. HC Dukla Jihlava 6:3 (3:2, 3:0, 0:1)
Branky: 3. Richter (Chabada, Marek), 8. Pilař (Havlát, Výborný), 13. Hlaváč (Broš), 23. Olesz (Chabada, Marek), 32. Broš (Kašpařík, Sivek), 37. Broš (Kratěna, Melichar) - 7. Padělek (Kaděra), 8. Padělek (Vostřák), 54. Rytnauer (Bakus, Kaděra). Rozhodčí: Bolina, Florián - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4165. Střely na branku: 47:29. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 6:2, 6:3.

V ročníku 2004/2005 hrála Dukla se Spartou nejdříve dvakrát doma, prohazovalo se pořadatelství. Při prvním duelu vyhráli Pražané jednoznačně 5:0. Ve druhém utkání zvítězila Sparta 4:0, ovšem Jihlava se dvě třetiny statečně držela. Gólman Jaroslav Suchan držel dlouho jihlavské naděje nad vodou, ovšem ve 40. minutě poprvé kapituloval a během třetí části hry přidali hosté další tři branky. Foto: Archiv HC Dukla Jihlava