Semifinále je tady! Dukla se střetne s Olomoucí o postup do baráže

08.03.2014 / Tomáš Lysý

Po čtyřech letech se v play-off opět potkávají dva celky patřící ke špičce druhé nejvyšší české hokejové soutěže - Olomouc a Jihlava. Zatímco v sezoně 209/2010 se obě mužstva potkala už ve čtvrtfinále, tentokrát to bude o jedno kolo výše. Semifinálová série, jejíž vítěz spolu s lepším z dvojice Mladá Boleslav - Třebíč vyzve v baráži dva nejhorší celky extraligy Kladno a Chomutov, startuje již v pondělí 10. března 2014. Fanoušci Dukly, kteří se do metropole Hané nevypraví, budou moct sledovat tradičtí textový online přenos na www.onlajny.com

Čtvrtfinále první ligy je minulostí. Mladá Boleslav a Olomouc, první dva týmy základní části druhé nejvyšší tuzemské soutěže, se podle očekávání probily do semifinále. Jejich postup se však nerodil tak lehce, jak se očekávalo, a oba favorité potřebovali na postup mezi čtyřku nejlepších šest zápasů. Loňští účastníci baráže o extraligu tak doplnili Třebíč, která v derby vyřadila v pěti utkáních Havlíčkův Brod, a Jihlavu, která si ze všech semifinalistů zajistila postup nejdříve díky čtyřem vyhraným zápasům nad Havířovem. Karty jsou tak rozdány jasně, Mladá Boleslav se v semifinále utká s Třebíčí, Olomouc poměří síly s Jihlavou.

Jestli bude rychle ukončená série s Havířovem pro Duklu výhodou nebo ne, to se ukáže až v následujících zápasech. Zatímco červenožlutí se radovali z postupu již 27. února, Olomouci se povedlo dostat do semifinále až o pět dní později. Jihlava tak měla více času na regeneraci, Hanáci zase byli ve větším zápasovém zápřahu. „Teď máme o trošku delší čas než ostatní na doléčení nějakých těch bolístek, že jo. Já mám něco, kluci mají něco, tak to vyléčíme a trošku víc zregenerujeme,“ nechal se slyšet krátce po postupu do semifinále gólman Dukly David Rittich. „Ale určitě budeme chtít postoupit do baráže, protože to je náš cíl a za tím si půjdeme,“ doplnil mladý brankář hned vzápětí.

Vzájemné zápasy v sezóně – 4:0 pro Jihlavu

V současném ročníku první ligy se oba týmy utkali čtyřikrát – a čtyřikrát se radovala Jihlava. První vzájemný zápas sice Olomouc držela po polovině zápasu vedení 2:4, Dukla však ještě do konce druhé třetiny vyrovnala. Zápas nakonec dospěl do prodloužení, které rozhodl Adam Zeman. Na začátku ledna si jihlavští hokejisté odvezli z olomouckého ledu tři body za výhru 2:4, když o plném bodovém importu z Hané rozhodli zejména díky třem gólům ve třetí třetině. Také druhý zápas obou soupeřů na Horáckém zimním stadionu skončil po šedesáti minutách nerozhodně. Olomouc sice znovu vedla, jenže ve třetí třetině vyrovnal Seman. Utkání se rozhodovalo až v samostatných nájezdech, které rozhodl třemi úspěšnými nájezdy Tomáš Čachotský. Ani napočtvrté v sezoně nedokázali Hanáci svého soka porazit, David Rittich totiž za svá záda nepustil ani jednu z pětatřiceti střel Olomouckých a Dukla se po gólech Semana a Hubáčka radovala z vítězství 0:2.

KAPITÁNOVO TRADIČNÍ ZAKONČENÍ. Třetí vzájemný zápas obou soupeřů tohoto ročníku první ligy dospěl až do samostatných nájezdů. Za Olomouc se k nájezdu postavil Oldřich Heža, který překonal Davida Ritticha. Hned poté byl úspěšný kapitán Dukly Tomáš Čachotský, který překonal Tomáše Vošvrdu svým oblíbeným blafákem do bekhendu (na snímku). Protože se po třech sériích nerozhodlo, rozdali si to na férovku Tomášové Čachotský a Houdek. Ve čtvrté sérii se jihlavský kapitán prosadil stejným zakončením, olomoucký útočník pak také uspěl. Mezi jihlavskými fanoušky populární „Čagy“ překonal Vošvrdu i potřetí a rozhodl, protože následně Houdek nevyzrál na Davida Ritticha. Foto: Zbyněk Zápotočný.

Statistiky a produktivita

Nejproduktivnější hráč:
Základní část: Tomáš Čachotský: 44 zápasů, 65 bodů (18+47) – Denis Kindl: 52 zápasů, 47 bodů (16+31).
Play-off: Tomáš Čachotský: 4 zápasy, 6 bodů (1+5) – David Ostřížek, Rostislav Marosz: 6 zápasů, 9 bodů (4+5).

Nejlepší střelec:
ZČ: Adam Zeman: 45 zápasů, 28 gólů – Denis Kindl: 52 zápasů, 16 gólů.
P-O: Adam Zeman: 4 zápasy, 4 góly – Rostislav Marosz, David Ostřížek, Pavel Selingr: 4 zápasy, 4 góly.

Nejproduktivnější obránce:
ZČ: Jiří Dobrovolný: 51 zápasů, 15 bodů (2+13) – Jan Jaroměřský: 47 zápasů, 19 bodů (5+14).
P-O: Petr Mocek, Miha Štebih: 4 zápasy, 1 bod (1+0) – Jan Jaroměřský: 6 zápasů, 5 bodů (1+4).

Nejtrestanější hráč:
ZČ: Ondřej Malec: 35 zápasů, 126 trestných minut – Richard Diviš: 48 zápasů, 90 trestných minut.
P-O: Radek Hubáček: 4 zápasy, 4 trestné minuty – David Ostřížek 6 zápasů, 10 trestných minut.

Gólmani:
ZČ:
David Rittich: 41 zápasů, 92,74% úspěšnost, 2,07 průměr gólů, 4 vychytané nuly.
Lukáš Sáblík: 13 zápasů, 89,65% úspěšnost, 2,86 průměr gólů.
Tomáš Vošvrda: 29 zápasů, 94,36% úspěšnost, 1,64 průměr gólů, 5 vychytaných nul.
Tomáš Halász: 25 zápasů, 94,32% úspěšnost, 1,62 průměr gólů, 8 vychytaných nul.
P-O:
David Rittich: 4 zápasy, 95,68% úspěšnost, 1,50 průměr gólů, 1 vychytaná nula.
Tomáš Vošvrda, 6 zápasů, 94,89% úspěšnost, 1,42 průměr gólů, 1 vychytaná nula.

Play-off 2010:

Jihlavská Dukla a Olomouc se ve vyřazovacích bojích utkali v play-off ročníku 2009/2010. Jihlava tehdy první zápas v Olomouci prohrála poměrem 3:0, ve druhém zápase pak rozhodli Hanáci o své výhře až v prodloužení. V prvním domácím zápase sice Jihlava vedla 2:0, nakonec však podlehla soupeři v prodloužení 2:3. První mečbol na Vysočině ještě Olomouc nevyužila, když si Dukla připsala první vítězství v sérii (5:4), ale o tři dny později již Olomouc před domácími fanoušky radovala z postupu po dalším vítězství v prodloužení, tentokráte 4:3.

Semifinále play-off první ligy:

1. zápas, pondělí 10.3.2014:
Mladá Boleslav – Třebíč (17:30) a Olomouc – Jihlava (18:00).
2. zápas, úterý 11.3.2014:
3. zápas, pátek 14.3.2014:
Jihlava – Olomouc (17:00) a Třebíč – Mladá Boleslav (17:30).
4. zápas, sobota, 15.3.2014:
Jihlava – Olomouc (17:30) a Třebíč – Mladá Boleslav (17:30).
Případný 5. zápas, úterý 18.3.2014:
Mladá Boleslav – Třebíč (17:30) a Olomouc – Jihlava (17:30).
Případný 6. zápas, čtvrtek 20.3.2014:
Případný rozhodující 7. zápas, sobota 22.3.2014:
Mladá Boleslav – Třebíč (17:30) a Olomouc – Jihlava (17:00).

KDO SE BUDE RADOVAT NAPOSLED? Základní část a play-off, to jsou podle otřepaného klišé dvě naprosto rozdílné soutěže. Olomouc během čtyř zápasů tohoto ročníku nenašla na jihlavskou Duklu recept, čtyřikrát odešla z ledu se sklopenou hlavou a sledovala tak radost v podání červenožlutých. V play-off to ale nemusí vůbec nic znamenat. Nejpozději v sobotu 22. března bude jasné, zda dva nejhorší celky extraligy Kladno a Chomutov budou v baráži jezdit na Vysočinu nebo na Hanou. Foto: Zbyněk Zápotočný.