Anatolij Protasenja
Jméno Anatolij Protasenja není jihlavským fanouškům neznámé, ba naopak. Tolja, který začal s hokejem až kolem desátého roku života, se totiž ihned stal lídrem jihlavských mládežnických kategorií. V sezoně 2010/2011, kdy se do Dukly vrátil poprvé, zaznamenal za juniory 34 gólů ve 32 zápasech a dvakrát se trefil i za A-tým. Dalších pět let strávil hlavně v běloruských soutěžích. Góly dával v tamní extralize za Gomel, Žlobin, Grodno a Junosť Minsk, s kterou v roce 2016 získal běloruský titul. Během těchto pěti let si vyzkoušel i slavnou KHL – v deseti zápasech za Dinamo Minsk a v šesti utkáních za Slovan Bratislava.
Do Dukly se vrátil zkraje sezony 2016/2017. Nejprve na měsíc, poté podepsal smlouvu na čtyři roky. Během 32 zápasů nastřílel 14 branek a na dalších osm nahrál, jenže hned v prvním čtvrtfinále proti Frýdku-Místku přišlo jeho zranění. Úspěšné play-off a spanilou jízdu v baráži do extraligy tak sledoval jen v civilu. „Postup do extraligy jsem si užil nejvíce. Zažil jsem větší emoce než při titulu s Juností, protože tam jsme prohráli jen jeden zápas v play-off. Měli jsme nejsilnější tým, vyrovnané čtyři lajny a to bychom si vše museli pokazit sami, abychom nevyhráli. Dukla je můj mateřský klub a člověk to zažije třeba jen jednou za život, aby s mateřským klubem postoupil do extraligy. Byly to neuvěřitelné emoce a rád na to vzpomínám, akorát mě mrzí, že jsem byl zraněný. Jsou to fantastické vzpomínky, měli jsme skvělou partu, všechno se sešlo… Snad to ještě jednou zažiju s tím, že se pak udržíme,“ povídá Anatolij Protasenja.
V extralize vstřelil hned první branku Dukly při výhře 4:3 v prodloužení nad Mladou Boleslaví, ale tím jeho příspěvek skončil. Za klub odehrál jen 11 zápasů a kvůli problému se životosprávou následoval jeh přesun do Vsetína, kde dokončil sezonu. Minulý ročník oslavil opět titul v Junosti Minsk (53 zápasů, 32 bodů, 12+20), letos hrál v polské Unii Osvětim, kde měl průměr téměř bodu na zápas (11+14 v 25 utkáních). Mezi vánočními svátky se připojil k Dukle, začal s ní trénovat a 2.1.2020 podepsal smlouvu do konce sezony. „Skončil jsem v Osvětimi. Sportovní manažer se takhle rozhodl, neřekl to trenérovi ani hlavnímu sponzorovi. I když se mi dařilo, trenéři a vedení bylo spokojené, tak chtěl přivést jiného hráče. Moje první myšlenky vedly k návratu domů, což jsem chtěl už před touto sezonou. Zapojil jsem agenta a začalo se jednat. Měl jsem více možností, i jít do Běloruska. Ale chtěl jsem prostě fakt být doma, jelikož mám malého kluka a chci si ho více užívat. Domluvili jsme se a sem tady,“ hlásí Anatolij Protasenja, který určitě přinesl do kabiny dobrou náladu, což je vidět i při rozhovoru, kdy na něj se smíchem dorážel Tomáš Čachotský.
Co se změnilo během dvou a čtvrt roku, co v Dukle nebyl? „Kuchyně je nová, jsou nové sprchy. Vypadá to moc dobře, navíc je nová vířivka. Naopak tady není Jindra (masér Jindřich Hurda – pozn. aut.). Jinak Čagy zůstal úplně stejný, stejně chytrý a stejně poctivý,“ směje se a Tomáš Čachotský vzápětí jeho žert oplácí na dotaz, jakou národnost zastával při angažmá v Osvětimi, přičemž v polské lize je hodně benevolentní počet cizinců v týmu. „Byl jsi tam jako Čech, jako Bělorus nebo jako Rus?,“ ptá se jihlavská devadesátka. A odpověď byla neméně pohotová: „Byl jsem tam vedený jako Rumun,“ rozesměje se rodák z Minsku, jenž má české i běloruské občanství.
Vedle změněného zázemí zmínil Anatolij Protasenja i nové trenéry Viktora Ujčíka a Karla Nekvasila. „Trenéři se do mě snaží dostat systém, jenž chtějí i po dalších klucích v týmu. Je to pro mě zase něco nového, protože tento systém jsem ještě nikdy nehrál. Každý trenér chce hrát něco jiného. Doufám, že se tomuto systému rychle přizpůsobím a pomůžu klukům i týmu k výhrám a k tomu, abychom v play-off udělali výsledek,“ podotýká „Tolja,“ jenž si pochvaluje návrat do jihlavského, potažmo českého, prostředí. „Spoustu kluků znám a když ne, tak jsme proti sobě alespoň hráli. Vždycky tady byla dobrá atmosféra a sranda v kabině. Trenéři jsou super, také za každou srandu. Na českou kabinu jsem se těšil, protože v cizině je humor takový trošku jiný. I kluci mi záviděli můj přesun do Česka, protože česká kabina je prostě nejlepší,“ uzavírá devětadvacetiletý forvard.
Anatolij Protasenja o návratu do Dukly Jihlava
Slova Viktora Ujčíka a Bedřicha Ščerbana
„Tolja je bodový hráč, který dokáže být, co se týče bodů, velmi aktivní. Což potřebujeme, chybí nám hlavně góly. Představuji si od něj dobrou práci v předbrankovém prostoru a kolem brány, zvýšení důrazu, dohrávání soubojů a také zvýšení konkurence, protože konkurence je to, co dělá tým lepším. Když má za sebou každý hráč jednoho nebo dva hladové vlčáky, tak určitě pracuje lépe i v tréninku,“ hlásí hlavní trenér Dukly Viktor Ujčík.
„Když byl Tolja v Dukle naposled, tak skončil kvůli hrubému porušení životosprávy. Podle toho jsou nastaveny i podmínky současné smlouvy s případnou týdenní výpovědní lhůtou a bez odstupného. Dáváme mu v Dukle další šanci,“ sděluje jednatel klubu Bedřich Ščerban.
Kryštof Hrala
S Duklou se naopak již nebude připravovat útočník Kryštof Hrala, který přišel zkraje prosince na zkoušku do 31.12.2019. Mladý forvard, který působil i během juniorských let ve švédských soutěžích nebo také v jihlavském mladším dorostu, začal sezonu v Chomutově. Při pirátském angažmá zapsal 3 body (1+2) v jedenácti zápasech, poté nastupoval za druholigový David Servis České Budějovice a v Dukle, kde ve čtyřech utkáních zaznamenal dvě asistence.
„Kryštof Hrala neodehrál vůbec špatné zápasy. Je mladý kluk a rádi bychom s ním v klubu počítali do budoucna. Ale v současné situaci, kdy přišel Tolja a začínají se nám uzdravovat hráči, tak jsme domluvení na tom, že bude působit v David Servisu a když budeme potřebovat, tak si pro něj můžeme sáhnout,“ říká k jednadvacetiletému útočníkovi Viktor Ujčík.
Viktor Ujčík o změnách v kádru