Dres inspirovaný britským battledressem
Původ battledressu, vlněného khaki svršku, sahá do Velké Británie, kde byl v roce 1937 zaveden jako moderní soukenný stejnokroj. Jeho střih byl netypický pro vojenské uniformy té doby a vycházel z tehdy populárních lyžařských oděvů. Součástí battledressu byla krátká blůza a kalhoty s vysokým pasem, které se daly sepnout dohromady a vytvořit tak funkční kombinézu umožňující volný pohyb.
Battledress se postupně stal symbolem i československých vojáků na různých frontách druhé světové války. V roce 1940 obdržela československá brigáda v Cholmondeley první soupravy těchto stejnokrojů, což výrazně povzbudilo jejich morálku, která po ústupu z Francie potřebovala vzpruhu. V battledressech bojovali českoslovenští vojáci ve Středním východě i v obleženém přístavu Tobruk, kde vlněný materiál pomáhal překonávat extrémní teplotní výkyvy. Letci a pozemní personál československých perutí britského královského letectva používali modrou variantu tohoto stejnokroje.
Na východní frontě se battledress objevil i v československé jednotce v Buzuluku, kde první uniformy získali vojáci po polských spojencích. Později byly uniformy doplňovány dodávkami z Velké Británie. Českoslovenští vojáci v battledressech prošli bitvami u Sokolova, Kyjeva, Bílé Cerkve, na Dukle, na Slovensku a část z nich dorazila až do Prahy.
Funkční prvky battledresu v designu dresu
I přesto, že battledress byl primárně navržen pro praktické vojenské účely, Dukla dokázala jeho prvky skvěle zakomponovat do hokejového dresu. Nové dresy tak vizuálně zachovávají krátký střih do pasu díky pásu s přezkou, dále je vyobrazen límec i knoflíky a velké kapsy, které odkazují na původní design battledressu.
Design vytvořený pod vedením Zdeňka Špitálníka
Za návrhem letošního dresu stojí Zdeněk Špitálník, kurátor podsouborů Stejnokroje a výstroje a Vexilologie, jehož odborné znalosti v oblasti vojenských stejnokrojů dodávají dresům historickou hloubku. „Náročné to samozřejmě bylo. Už z podstaty je battledress krátký – je do pasu a je na tělo, zatímco hokejový dres je volný, široký a dlouhý,“ popisuje Špitálník proces přetváření vojenského stylu do sportovní podoby. „Paradoxně battledress vycházel původně ze sportovních oděvů té doby, konkrétně z britských oděvů na lyže a golf, takže v něm určitý sportovní základ vidím.“
Převést battledress do podoby hokejového dresu představovalo pro Špitálníka a jeho tým několik výzev. Vojenské uniformy bývají vypasované a těsně přiléhají k tělu, zatímco hokejové dresy jsou volné, aby se daly obléci přes výstroj. „Ten battledress dělají právě ty funkční prvky – límec, velké kapsy, které by na volnějším dresu mohly zaniknout,“ říká Špitálník. „Ale díky barevnému odlišení se podařilo dres navrhnout tak, aby tyto prvky vynikly.“
Ocenění válečných veteránu Army game dresem
Těsně před zahájením zápasu proběhne slavnostní ocenění dvou významných veteránů, generálporučíka Miloslava Masopusta a majora v záloze Rostislava Otruby. Ceremoniál bude doprovázen českou hymnou a slavnostním vhozením úvodního buly.
Generál Miloslav Masopust je válečný veterán druhé světové války a osobnost, která se nesmazatelně zapsala do historie naší země. Bojoval za osvobození Československa a za svou statečnost byl oceněn několika vysokými vyznamenáními, včetně Řádu Bílého lva. I ve věku sta let je inspirací pro všechny, kteří si váží svobody a odvahy.
Major Rostislav Otruba zasvětil svou kariéru službě u Vojenské policie České republiky, kde se aktivně podílel na mírových misích. Zvláště významné jsou jeho zásluhy během misí v Kosovu, kde pracoval na zajištění bezpečnosti a spolupráce mezi mezinárodními jednotkami.
Oceněním těchto dvou válečných veteránů Dukla vzdá hold nejen jejich statečnosti, ale také celoživotní oddanosti a službě, kterou věnovali naší zemi a bezpečí jejích občanů. Tato pocta je pro náš klub připomínkou vojenských hodnot, které jsou hluboce zakořeněné v historii HC Dukly Jihlava.