Vyhlášení ALL-STAR TEAM jste mohli vidět naposledy před dvěma lety, kdy byly největší hvězdy první ligy představeny na webu havlíčkobrodského Rebelu. Zpracování jedenácti různých kategorií se po uplznulé sezoně tentokrát chopila redakce týmu HC Olomouc. Na konečném hlasování se nakonec podílelo deset redakčních týmů.
Hlasování ALL-STAR TEAM 2013 se zúčastnily redakce týmů:
Mladá Boleslav, Olomouc, Ústí nad Labem, Třebíč, Jihlava, Hradec Králové, Havlíčkův Brod, Šumperk, Most, Beroun.
Způsob hlasování:
Hlasovací lístek obsahoval celkem jedenáct kategorií, ve kterých mohly redakce určit vždy tři nejlepší. První nominovaný obdržel tři body, druhý dva a třetí jeden. Na základě sečtení všech bodů byly následně vyhodnoceny všechny kategorie.
Kategorie ankety ALL-STAR TEAM 2013:
• Nejlepší brankář
• Nejlepší obránce
• Nejlepší útočník
• Nejlepší trenér
• Nejlepší hráč
• Nejlepší mladík (do 21 let včetně)
• Nejlepší matador (nad 32 let včetně)
• Největší osobnost
• Nejméně oblíbený hráč
• Největší překvapení (tým)
• Největší zklamání (tým)
Nejlepší brankář
V základní části první ligy zasáhlo do hry celkem 51 brankářů, prvenství si ze všech maskovaných mužů odnáší slovenský gólman Marek Čiliak, který odchytal uplynulou sezonu v barvách Třebíče. Třiadvacetiletý brankář přišel před sezonou jako náhrada za Šimona Hrubce, nutno konstatovat, že tuto úlohu zvládl dokonale. V základní části byl vůbec nejvytěžovanějším gólmanem první ligy, do klece Horácké Slavie se totiž postavil celkem padesátkrát z možných dvaapadesáti utkání!
Navzdory tomu si udržel vynikající průměr 2,19 branky na zápas a jeho úspěšnost zásahů vyšplhala až na 93,45%. Hned šestkrát se povedlo Čiliakovi vymazat střelce soupeře (stejně jako olomouckému Kašíkovi a mladoboleslavskému Willovi), lepší v tomto ohledu byl už jen kadaňský Hanuljak (7). Se třemi asistencemi se stal také nejproduktivnějším brankářem soutěže. Ve vyřazovací části došel Čiliak s Třebíčí až do semifinále, tam už však Horácká Slavia nestačila na Mladou Boleslav. Slovenský talent se bude v nové sezoně prát o místo v kádru svého kmenového klubu, a to brněnské Komety.
Z deseti hlasovacích lístků se Čiliak neobjevil jen na jednom, z ostatních devíti případů se hned pětkrát dostal na první příčku. Šest bodů za třebíčským strážcem svatyně zaostal olomoucký Libor Kašík, třetí pozici bere gólman Mladé Boleslavi Roman Will.
Celkové pořadí v kategorii „Nejlepší brankář“:
1. Marek Čiliak (Třebíč) – 22 bodů, 2. Libor Kašík (Olomouc) – 16 bodů, 3. Roman Will (Mladá Boleslav) – 12 bodů, 4. Miroslav Hanuljak (Kadaň) – 7 bodů, 5. Daniel Dolejš (Havlíčkův Brod) – 5 bodů.
Nejlepší obránce
Ocenění za nejlepšího zadáka v minulém ligovém ročníku získal Lukáš Poživil z Ústí nad Labem. Třicetiletý bek byl základním stavebním kamenem defenzivy Ústeckých Lvů. Za severočeský tým nastoupil ke všem zápasům základní části, v nichž si připsal celkem 39 bodů, což byl nejlepší počin ze všech obránců soutěže. Ze zdravotních důvodů však nemohl zasáhnout do čtvrtfinále proti Jihlavě, Lvi si i bez něj ovšem poradili a postoupili do semifinále. V něm už se objevil i Poživil, jenže rozjetá Olomouc po čtyřech zápasech Ústí vyřadila. Obránci s mnoha extraligovými zkušenostmi ale sezona neskončila, tu si prodloužil právě v nejvyšší soutěži. V dresu plzeňských Indiánů dokráčel až k titulu. Ke svým 393 startům v české extralize zřejmě přidá i další, v Ústí nad Labem mu skončila smlouva a jeho další angažmá by mělo vést do nejvyšší české soutěže.
Lukáš Poživil byl v hlasování klubových redakcí volbou číslo jedna v šesti případech. Za ním se umístil olomoucký kapitán Jakub Bartoň, na třetí místo se dostal kapitán Šumperku Aleš Holík.
Celkové pořadí v kategorii „Nejlepší obránce“:
1. Lukáš Poživil (Ústí n/L) – 22 bodů, 2. Jakub Bartoň (Olomouc) – 14 bodů, 3. Aleš Holík (Šumperk) – 11 bodů, 4. – 5. Milan Toman (Litoměřice/Mladá Boleslav), Jan Soldán (Havlíčkův Brod) – 3 body, 6. Jakub Šulc (Beroun) – 2 body,7. – 10. Radim Šimek (Benátky n/J), Jiří Ondrušek (Olomouc), Tomáš Protivný (Havlíčkův Brod), Kamil Charousek (Most), Zbyněk Sklenička (Ústí n/L) – 1 bod.
Nejlepší útočník
Jedním z dalších základních pilířů sestavy Ústeckých Lvů byl útočník Jaroslav Roubík, který ovládl kategorii nejlepšího útočníka soutěže. Pětatřicetiletý forvard nastoupil v ročníku 2012/2013 celkem k jednapadesáti utkáním, ve kterých nasbíral 68 kanadských bodů. V základní části byste jen těžko hledali produktivnějšího hráče, v play-off už ale tolik nezářil. Pokud bychom shrnuli obě části sezony, patří Jaroslavu Roubíkovi v tabulce produktivity druhá pozice, tři body před ním se díky skvělému play-off usadil mladoboleslavský Tomáš Nouza.
Hned v pěti případech obsadil pětatřicetiletý Roubík první místo. Jako druhý se umístil olomoucký bombarďák Matěj Pekr, kterému sezonu ukončilo zranění ještě před vyřazovací částí. Až třetí místo zbylo pro nejproduktivnějšího hráče Tomáše Nouzu z Mladé Boleslavi.
Celkové pořadí v kategorii „Nejlepší útočník“:
1. Jaroslav Roubík (Ústí n/L) – 19 bodů, 2. Matěj Pekr (Olomouc) – 16 bodů, 3. Tomáš Nouza (Mladá Boleslav) – 14 bodů, 4. Lukáš Endál (Havlíčkův Brod) – 3 body, 4. – 5. Ladislav Gengel (Most), Vilém Burian (Třebíč) – 2 body, 6. – 9. Lukáš Král (Benátky n/J), Daniel Vrdlovec (Šumperk), Adam Zeman (Jihlava), David Výborný (Mladá Boleslav) – 1 bod.
Nejlepší trenér
Kategorii, ve které se volil nejlepší trenér uplynulé sezony, opanoval František Výborný. Pětinásobný mistr československé ligy jako hráč a trojnásobný mistr české extraligy jako trenér. To jsou úspěchy, kterých ve své bohaté kariéře dosáhl. Hokejový stratég, který letos v srpnu oslaví šedesáté narozeniny, strávil poslední ligový ročník na lavičce Mladé Boleslavi, se kterou se jako hlavní trenér pokoušel o návrat mezi hokejovou elitu.
Před sebou měl František Výborný nelehký úkol, s kádrem nabitým zvučnými jmény však od samého začátku dominoval první hokejové lize. Základní část vyhrála Mladá Boleslav s náskokem čtyř bodů před druhou Olomoucí. V následném play-off nejprve Středočeši zválcovali Havlíčkův Brod 4:0 na zápasy. V semifinále už to tak jednoduché výběr Františka Výborného neměl, přes Třebíč ale nakonec přešel v šesti zápasech.
V baráži o nejvyšší soutěž pak jako jediný celek z první ligy se dokázala Mladá Boleslav rovnat soupeřům z extraligy. Návrat mezi elitu ji však o pár bodů unikl. I přes hořký konec sezony získal hlavní kouč Středočechů statut nejlepšího trenéra 1. hokejové ligy.
Celkové pořadí v kategorii „Nejlepší trenér“:
1. František Výborný (Mladá Boleslav) – 18 bodů, 2. Jiří Čelanský (Kadaň) – 13 bodů, 3. Petr Fiala (Olomouc) – 12 bodů, 4. Kamil Pokorný (Třebíč) – 11 bodů, 5. Petr Vlk (Jihlava) – 4 body, 6. Radek Kučera (Šumperk) – 2 body, 7. Petr Novák (Beroun) – 1 bod.
Nejlepší hráč
Jaroslav Roubík z Ústí nad Labem se nestal vítězem jen jedné kategorie. Hokejista, který svou kariéru prožil převážně v druhé nejvyšší soutěži, se u redaktorů klubových webů setkal s pozitivními ohlasy také v soutěži o nejlepšího hráče. I v ní dokázal útočník z třetího mužstva tabulky předčít takové hráče, jakým byli mladoboleslavští David Výborný či Tomáš Nouza. Pro ně zbylo až druhé, respektive třetí místo.
Celkové pořadí v kategorii „Nejlepší hráč“:
1. Jaroslav Roubík (Ústí n/L) – 16 bodů, 2. David Výborný (Mladá Boleslav) – 12 bodů, 3. Tomáš Nouza (Mladá Boleslav) – 8 bodů, 4. Libor Kašík (Olomouc) – 6 bodů, 5. – 6. Marek Čiliak (Třebíč), Matěj Pekr (Olomouc) – 5 bodů, 7. Lukáš Poživil (Ústí n/L) – 3 body, 8. Miroslav Hanuljak (Kadaň) – 2 body, 9. – 11. Radan Lenc (Mladá Boleslav/Beroun), Milan Kostourek (Havlíčkův Brod), Michal Tvrdík (Hradec Králové) – 1 bod.
Nejlepší mladík (do 21 let):
Další kategorie je věnována hráčům, kteří si za krátkou dobu stihli udělat jméno a výrazně si říct o pozici klíčového hráče v klubu. V kategorii o nejlepšího mladíka uplynulé sezony, jež se mohli zúčastnit hokejisté, kteří dosáhli maximálně věku 21 let (včetně), zvítězil brankář Mladé Boleslavi Roman Will.
V sezóně 2011/12 šel teprve jednadvacetiletý rodák z Plzně zkusit své štěstí do zámoří, když ochutnal kanadskou juniorskou soutěž QMJHL. Před minulou sezonou se vrátil zpět do Mladé Boleslavi, ve které působil v mládežnických týmech, aby doplnil u prvního týmu zkušenou dvojici Lakosil – Valent. Svými výkony však mladý brankář zaujal trenéra Výborného takovým způsobem, až se nakonec vypracoval do pozice týmové jedničky. Se 44 starty byl v základní části druhým nevytěžovanějším gólmanem. Ze všech pravidelně chytajících maskovaných mužů si také udržel nejlepší průměr branky na zápas - 1,87. I procentuální úspěšnost zásahů měl Roman Will skvostnou - 93,54%. Šestkrát se mu navíc podařilo šestkrát udržet čisté konto. I v play-off si připsal mladoboleslavský gólman skvělá čísla. S Bruslaři se dostal až do baráže o extraligu, tam však více prostoru mezi tyčemi dostal zkušený Slovák Michal Valent.
Hned v závěsu za nečekanou jedničkou Bruslařského klubu se umístil olomoucký Jakub Herman, jenž tvořil společně s Jiřím Řípou a Matějem Pekrem jednu z nejúdernějších formací první ligy. Kohouti mají zastoupení i na třetím místě, tam se nachází brankář Libor Kašík.
Celkové pořadí v kategorii „Nejlepší mladík“:
1. Roman Will (Mladá Boleslav) – 11 bodů , 2. Jakub Herman (Olomouc) – 9 bodů, 3. Libor Kašík (Olomouc) – 7 bodů, 4. Daniel Dolejš (Havlíčkův Brod) – 6 bodů, 5. Dominik Simon (Litoměřice) – 4 body, 6. – 7. Adam Zeman (Jihlava), David Roupec (Hradec Králové) – 3 body, 8. – 12. Vojtěch Zadražil (Jihlava), Radim Šimek (Benátky n/J), Vojtěch Sedláček (Beroun), Jan Káňa (Třebíč), Filip Pavlík (Ústí n/L) – 2 body, 13. – 14. Jaroslav Rys (Mladá Boleslav), Matic Podlipnik (Jihlava) – 1 bod.
Nejlepší matador (nad 32 let)
Po zvolení nejlepšího mladíka je tu další kategorie založená na věku sportovce. Tentokrát redakce volily nejlepšího z řad nejstarších. Pro naše hlasování bylo vybráno kritérium 32 a více let. Asi nikoho nepřekvapí, že cenu pro matadora soutěže získal mladoboleslavský David Výborný. Osmatřicetiletý útočník, jenž za svou bohatou hokejovou kariéru nasbíral pět zlatých medailí z mistrovství světa či bronz z olympijských her, měl jako kapitán boleslavských hokejistů před sezonou jediný cíl – vybojovat postup do extraligy. K uskutečnění tohoto plánu chybělo Výbornému, který se za celý ročník prezentoval 84 kanadskými body, málo. Extraliga unikla Středočechům o tři body.
Druhým veteránem, kterého hlasující neopomenuli, se stal ústecký Jaroslav Roubík, jenž zaostal za Výborným o pouhé tři body. O třetí místo se dělí společně hned tři hokejisté, kteří získali shodně po pěti bodech.
Celkové pořadí v kategorii „Nejlepší matador“:
1. David Výborný (Mladá Boleslav) – 18 bodů, 2. Jaroslav Roubík (Ústí n/L) – 15 bodů, 3. – 5. Daniel Hodek, Martin Filip (oba Jihlava), David Dolníček (Třebíč) – 5 bodů, 6. – 7. Petr Přikryl (Litoměřice), Karel Plášek (Šumperk) – 3 body, 8. – 9. Martin Koudelka (Mladá Boleslav), Aleš Holík (Šumperk) – 2 body, 10. – 11 Michal Mikeska (Hradec Králové), Petr Jíra (Kadaň) – 1 bod.
Největší osobnost
Předposlední individuální kategorie tak trochu souvisí s tou předchozí. Největšími osobnostmi soutěže většinou bývají nejzkušenější hráči, kteří mají za sebou bohatou kariéru plnou zápasů v české nejvyšší soutěži, v zahraničních ligách a také úspěchy na poli reprezentačním. V kategorii největší osobnosti 1. hokejové ligy padl největší rozdíl mezi prvním a druhým místem. S luxusním patnácti bodovým náskokem zvítězil David Výborný , pro něhož to po zisku nejlepšího matadora je již druhý úspěch. Hned sedm redakcí volilo kapitána Mladé Boleslavi na první místo.
Stejně jako v matadorovi ligy, tak i jako osobnost zůstal ústecký Jaroslav Roubík až na druhém místě, o které se společně dělí s olomouckým Jiřím Dopitou. Majitele hanáckého celku na rozdíl od svých soupeřů ale moc vidět nebylo. Přestože nastoupil Dopita pouze k jedenácti duelům, volily jej dvě redakce na první místo.
Celkové pořadí v kategorii „Osobnost ligy“:
1. David Výborný (Mladá Boleslav) – 24 bodů, 2. – 3. Jaroslav Roubík (Ústí n/L), Jiří Dopita (Olomouc) – 9 bodů, 4. Martin Koudelka (Mladá Boleslav) – 3 body, 5. – 10. Petr Přikryl (Litoměřice), Lukáš Poživil, Zdeněk Orct (oba Ústí n/L), Radim Vrbata (Mladá Boleslav), David Dolníček (Třebíč), Aleš Holík (Šumperk) – 2 body, 11. – 13. Vladislav Kubeš (Písek), Tomáš Nouza (Mladá Boleslav), Daniel Hodek (Jihlava) – 1 bod.
Nejméně oblíbený hráč
Nedá vám zadarmo ani centimetr ledu, když kolem něj projedete, neodpustí si malý šťouchanec nebo prupovídku, která by vás rozhodila. Jednou z kategorií je i hlasování o nejméně oblíbeného hráče první ligy. Tohle ocenění si odnáší havlíčkobrodský obránce Marian Morava, jenž se vlezl do poloviny hlasovacích lístků, z toho dvakrát obsadil první pozici.
Zkušený zadák si umí získat publikum týmu, za který zrovna válí, když na něj však spílají příznivci soupeře, nebojí se sám emotivně vyjádřit. Sedmatřicetiletý borec, který si vyzkoušel i angažmá v Německu, působil v dresu Rebelu tři sezony. V minulém ligovém ročníku zaznamenal v 38 utkáních základní části 11 bodů. V kolonce trestných minut mu svítilo číslo 76. Rebel jej kvůli špatné výkonnosti během průběhu sezony ze svých služeb propustil. Morava se po skončení ročníku rozhodl ve své aktivní hráčské kariéře nepokračovat, nyní se bude v Havlíčkově Brodě starat o mládež.
V této nepříliš oblíbené kategorii se na druhém místě umístil hráč s nejvíce trestnými minutami v soutěži (130 min.) Pavel Mrňa, jenž hrál v Litoměřicích a také v Berouně. Třetí až pátou pozici si dělí trio Miroslav Třetina (Havlíčkův Brod/Hradec Králové), Libor Kašík (Olomouc) a David Vrbata (Mladá Boleslav).
Celkové pořadí v kategorii „Nejméně oblíbený hráč“:
1. Marian Morava (Havlíčkův Brod) – 12 bodů, 2.Pavel Mrňa (Litoměřice/Beroun) – 8 bodů, 3. – 5. Miroslav Třetina (Havlíčkův Brod/Hradec Králové, Libor Kašík (Olomouc) a David Vrbata (Mladá Boleslav) – 5 bodů, 6. – 10. Lukáš Endál (Havlíčkův Brod), Milan Toman (Litoměřice/ Mladá Boleslav), David Štich (Benátky n/J), Radim Kucharczyk (Olomouc), Boris Žabka (Mladá Boleslav) – 3 body, 11. Lukáš Havel (Havlíčkův Brod) – 2 body, 12. – 19 Tomáš Urban (Benátky n/J), Jiří Dobrovolný (Jihlava), Michal Mikeska (Hradec Králové), Ladislav Gengel (Most), David Výborný, Martin Koudelka, Lukáš Bohunický (všichni Mladá Boleslav), Zbyněk Hrdel (Beroun/Mladá Boleslav) – 1 bod.
Největší překvapení
Příliš se od nich neočekávalo, ale až nečekaně se dokázali vyhoupnout mezi elitu první ligy. Hokejisté týmu SK Horácká Slavia Třebíč nadchli, když celý ligový ročník 2012/13 šlapali na paty těm největším favoritům. Celek lodivoda Kamila Pokorného, jenž se opíral o hráče jako Marek Čiliak, Jakub Čuřík nebo David Dolníček, se s 95 body umístil po základní části na čtvrtém místě tabulky.
V prvním kole play-off narazila Horácká Slavia na Kadaň, kterou vyřadila nejrychlejším možným způsobem 4:0 na zápasy. Posléze se mužstvo z Vysočiny potkalo s vítězem základní části z Mladé Boleslavi. Třebíč srdnatě vzdorovala, nakonec však bitvu o baráž prohrála v šesti zápasech. Tým tak zopakoval výsledek ze sezony 2001/2002, kdy rovněž skončil v semifinále. Lépe se Třebíč umístila jen v sezoně 1998/1999, kdy se však nehrálo play-off, a brala po základní části druhé místo.
V kategorii “Největší překvapení“ se objevily na všech deseti hlasovacích lístcích jen tři týmy. Třebíč ovládla tuto kategorii s 28 body, druhé místo zaujala Kadaň, která na první Horáckou Slavii ztratila jedenáct bodů. Třetí místo jde na konto Olomouce, jež nakonec postoupila až do baráže o extraligu.
Celkové pořadí v kategorii „Největší překvapení“:
1. SK Horácká Slavia Třebíč – 28 bodů, 2. SK Kadaň – 17 bodů, 3. HC Olomouc – 14 bodů.
Největší zklamání
Druhou týmovou a vůbec poslední kategorií našeho hlasování byla volba největšího zklamání uplynulé sezony. Vítězem této nepříliš oblíbené kategorie se stalo mužstvo HC Slovan Ústečtí Lvi. Klub ze severu Čech byl vždy žhavým adeptem na postup do nejvyšší soutěže a náležitě to v posledních letech dokazoval. Od roku 2005 Slovan nikdy nechyběl ve finále 1. hokejové ligy, výjimkou byl jeden rok strávený v extralize. To vše platilo až do března roku 2013, kdy Lvi v semifinále tvrdě narazili na rozjetou Olomouc. Hanáci svému soupeři nic nedarovali a po čtyřech výhrách v řadě mu ukončili sezonu.
Možná právě kvůli tomuto výprasku, který překvapil hokejovou veřejnost, se stalo Ústí pro mnohé zklamáním sezony. Druhé místo se ztrátou pěti bodů obsadili hokejisté Písku, který se po třech ročnících strávených v 1. lize vrací o soutěž níž (podle posledních dostupných informací se jihočeský klub ani nepřihlásil do druhé ligy - pozn. red.).
Celkové pořadí v kategorii „Největší zklamání“:
1. Ústí n/L – 17 bodů, 2. Písek – 12 bodů, 3. – 4. Havlíčkův Brod, Jihlava – 8 bodů, 5. – 6. Hradec Králové, Beroun – 7 bodů, 7. Benátky n/J – 1 bod.
ALL-STAR TEAM 2013
Grafická úprava: Ivo Spisar