Dukla zakončí první čtvrtinu základní části TELH na ledě Olomouce

14.10.2017 / Tomáš Lysý

Ačkoliv z nadpisu by mělo vyplývat, že se Jihlava v letošním ročníku Tipsport extraligy ledního hokeje nestřetla pouze s jedním týmem, není to zcela pravda. Zápas Liberec – Dukla byl totiž odložen, takže druhým týmem, proti kterému ještě jihlavští hokejisté nenastoupili, je HC Olomouc. Utkání v hanácké metropoli bude znovu velmi důležité, jedenáctá Mora má totiž 14 bodů, což je pouze o bod méně než dvanáctá HC Dukla Jihlava, která má ale proti nejbližšímu soupeři o dva zápasy méně. Půjde tak o klasický „šestibodový“ zápas. Duel začínající v neděli 15. října 2017 od 17 hodin můžete sledovat na TV Tipsport, hokejkaTV, onlajnech a nebo v Pivním ráji, kde bude zápas vysílán na velkoplošných obrazovkách.

Dukla odehrála na svém ledě doposud šest utkání. Z osmnácti možných bodů jich zapsala 11 za tři výhry v základní hrací době a jedno dvoubodové vítězství. Ve zbylých dvou utkáních odešla z ledu poražena. Nejprve proti Třinci, poté v posledním kole proti Mountfieldu HK. Tyto zápasy měly jednoho společného jmenovatele – Jihlava se neprosadila, naopak soupeř se trefil dvakrát. „Měli jsme minimum šancí, i když to bylo na obě strany. Hradec také neměl moc šancí, ale těch pár, co měl, využil. A proto vyhrál,“ hlásil kapitán Dukly Tomáš Čachotský do kamer ČT sport bezprostředně po porážce. Ale stejně jako celý tým ví, že je třeba jí hodit hodně rychle za hlavu, jelikož během osmi dnů sehrají jihlavští hokejisté hned čtyři zápasy. „Prohra nás mrzí, ale je to jenom jeden zápas. Teď nás čeká v neděli Olomouc, takže si odpočineme, připravíme se a pojedeme tam vyhrát,“ říká „Čagy“ za celý tým.

HC Olomouc

Hanáci nejsou pro Duklu žádnou neznámou. Ještě poměrně nedávno se spolu utkávali v rámci WSM Ligy. Naposled tomu bylo v sezoně 2013/2014, kdy Jihlavané vyhráli v dlouhodobé základní části všechny čtyři zápasy. Když se poté oba celky utkaly v semifinále play-off, bylo vše jinak. Všechny čtyři zápasy sice byly pořádně vyrovnané, ale nakonec se z postupu radovala Olomouc. Doma vyhrála 2:0 a 3:1 a podařilo se jí zvítězit také v prvním utkání na jihlavském ledě 4:3 v prodloužení. Ačkoliv červenožlutí ve čtvrtém utkání odvrátili první mečbol soupeře výhrou 2:0, Hanákům v cestě do baráže nezabránili. V pátém duelu sice Dukla stáhla z 0:3 na 2:3, ovšem nakonec prohrála 2:5 a Olomouc se kvalifikovala, pro ní do později úspěšné, prolínací soutěže o extraligu.

Znovu se tak oba celky potkaly až v přípravě na extraligovou sezonu 2017/2018. Jihlava zajížděla k prvnímu přípravnému duelu na led Olomouce a po sympatickém výsledku podlehla 1:2. Doma se vedlo svěřencům trenérů Petra Vlka a Františka Zemana stejně, prohráli téže 1:2.

Soupiska HC Olomouc
Realizační tým Olomouce

Ostrý start do nové sezony se ale Hanákům nepovedl, prohráli tři úvodní zápasy při skóre 4:18. Následná dvě kola ale Olomouc zvládla výborně, zvítězila dvakrát 3:0 (s Libercem a v Litvínově) a rázem měla prvních šest bodů. Tím nastartovala své výkony a zejména výsledky, které jsou jako na sinusoidě a naznačují, že celku z metropole Hané se daří více venku než doma. V dalších dvou zápasech, které Mora sehrála doma, získala pouze jeden bod za porážku se Zlínem 3:4 v prodloužení. Poté stejným poměrem vyhrála na ledě silného Třince, aby před svými diváky neudržela vedení 2:0 nad Spartou a prohrála 3:2 v prodloužení. Změna nenastala ani v posledních čtyřech mačích. Hanáci totiž vyhráli v Pardubicích 2:1 v prodloužení, doma padli s Mladou Boleslaví, získali dva body za nájezdové vítězství ve Vítkovicích a naposled inkasovali direkt v podobě porážky 0:5 na ledě Komety.

V obou týmech najdeme hráče, kteří mají zkušenosti ze soupeřova dresu. Útočník Richard Diviš, dobrá duše jihlavské kabiny, působil v Olomouci necelé tři sezony. Další forvard v červenožlutých barvách, Adam Zeman, oblékal kohoutí trikot v ročníku 2015/2016 a loni naskočil za Hanáky do čtyřech extraligových zápasů. Ze současného olomouckého kádru zanechal v jihlavském dresu největší stopu Aleš Jergl, jenž Dukle pomohl loni k postupu do extraligy a během dvou a půl sezony odehrál za červenožluté barvy 129 zápasů s bilancí 67 bodů (24+43). Jihlavský dres chvilku oblékali také obránci Robin Staněk, David Škůrek, Jakub Galvas a po delší čas také útočník Jiří Řípa, který bohužel před začátkem sezony po vleklých zdravotních problémech ukončil kariéru.

Poslední vzájemný zápas

K pátému zápasu semifinále cestovala Jihlava na led Olomouce. Ač byla Dukla v úvodu zápasu aktivnějším týmem, v osmé minutě poslal domácí do vedení David Ostřížek a o čtyři minuty později se prosadil Jakub Bartoň. Když v úvodu druhé třetiny poslal Hanáky do třígólového vedení Michal Vodný, karty se zdály být rozdány jasně. Červenožlutí však během pěti a půl minuty zásluhou dvou využitých přesilovek snížili po trefách Jiřího Dobrovolného a Matiće Podlipnika na rozdíl jediné branky. Jihlava měla ve třetí třetině více šancí, znovu však doplatila na špatnou koncovku. Tři minuty před koncem poslal Matěj Pekr svůj tým opět do dvougólového vedení a postup Olomouce do baráže pečetil stejný hráč trefou do prázdné klece. Domácí se tak po roce opět podívají do bojů o extraligu, Jihlava naopak po loňském vyřazení ve čtvrtfinále končí letos těsně před branami baráže.

Semifinále 1. ligy 2013/2014, 5. zápas
HC Olomouc – HC Dukla Jihlava 5:2 (2:0, 1:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 8. Ostřížek (Selingr, Kucharczyk), 12. Bartoň (Knotek, Herman), 23. Vodný (Bartoň), 57. Pekr (Jaroměřský), 59. Pekr (Vošvrda) – 30. Dobrovolný (Podlipnik, Zeman), 36. Podlipnik (Čachotský, Zeman). Rozhodčí: Čech, Blecha – Barteček, Vengřín. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 4020. Střely na branku: 32:36. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 5:2.

HC Olomouc: Vošvrda – Cartelli, Jaroměřský, Houdek, Ondrušek, Bartoň, Staněk, Kadela – Kucharczyk, Ostřížek, Selingr – Pekr, Kindl, Švaňhal – Marosz, Knotek, Herman – Jergl, Diviš, Vodný
HC Dukla Jihlava: Rittich – Dobrovolný, Zadražil, Mocek, Podlipnik, Štebih, Jaroš, Tobola – Čachotský, Zeman, Mikeš – Důras, Hubáček, Seman – Prokš, Haluza, Velecký – Štěpánek, Malec, Kuřítko

Tehdy ještě všichni tři hráči nemohli tušit, že se sejdou v jednom dresu. Při vzájemném utkání v sezoně 2013/2014 tehdy došlo na malou šťouchanici mezi Tomášem Čachotským (vlevo), Richardem Divišem (uprostřed) a Alešem Jerglem. O tři roky později slavili v jihlavském dresu postup do extraligy. Zatímco „Čagy“ a „Divoch“ v Jihlavě po postupové sezoně zůstali, „Jerglík“ se z hostování vrátil do mateřské Olomouce. Foto: Zbyněk Zápotočný