Souboj dvou hokejových dvanáctek. Dukla ve šlágru 20. kola vyzve Kometu

03.11.2017 / Tomáš Kalas

Byla to vyrovnaná bitva se smutným koncem pro Duklu. Ano, řeč je o pátečním utkání proti Dynamu, které měla Dukla skvěle rozehrané. Ztrátu tří bodů pro hosty ale 63 sekund před koncem odmítl Trončínský a v nájezdech vybojoval dva body pro Pardubice Tomášek. První listopadová neděle ale přinese do Jihlavy jeden z nejúspěšnějších týmů české hokejové historie. Kometa Brno, která se titulem v minulé sezoně dotáhla s celkovým počtem 12 pohárů pro vítěze nejvyšší soutěže na Duklu, se představí v neděli 5. listopadu od 16:00. Utkání je beznadějně vyprodané, pokladny nebudou v den utkání otevřeny.
Organizace zápasu
Aktualizovaná organizační opatření k domácím zápasům HC Dukla Jihlava si můžete přečíst v tomto článku.
Všechny zápasy TELH vysílá živě TV Tipsport, hokejka TV, psanou reportáž najdete na www.onlajny.com

Po první venkovní výhře ve Zlíně 2:1 po nájezdech přijel do Jihlavy soupeř, který se pohybuje v podobných příčkách jako Dukla, pardubické Dynamo. Ač červenožlutí vstoupili do utkání velmi aktivně, bohužel jako první inkasovali z hole Rolinka. Srovnat se jim podařilo až v 36. minutě zásluhou Skořepovy brusle, která změnila směr letu střely De La Roseho. Josef Skořepa poté v 51. minutě otočil skóre po tečování střely De La Roseho. Pardubice se rozhodly minutu a půl před koncem hrát vabank se šesti hráči v poli, což se jim povedlo a zásluhou Trončínského dotáhli utkání až do nájezdů, kde přerušili vítěznou sérii Dukly zásluhou Tomáška, a Jihlava třetí výhru v řadě nepřidala, neboť podlehla Pardubicím 2:3 po nájezdech. „Dnes jsme měli získat tři body, chyběla tomu jedna minuta,“ byl zklamaný právě jediný střelec Josef Skořepa, desátý nejproduktivnější hráč Jihlavy.

>

Kometa navazuje na velmi úspěšnou minulou sezonu, kdy získala titul a pokračuje ve hře na špičce tabulky. O její herní pohodě svědčilo i období na přelomu září a října, ve kterém vyhráli Brňané sedm utkání v řadě. Jenže v dalších sedmi zápasech si Kometa odnášela do tabulky prohry hned pětkrát proti Litvínovu (3:4 sn.), Třinci (1:4), Hradci (1:2), Zlínu (2:3 sn.) a Chomutovu (2:3 pr.). Také poslední zápas celku z jihomoravské metropole nebyl rozhodnut v základní hrací době. Kometa doma porazila 3:2 na nájezdy Spartu, kterou už vedl nový trenér František Výborný. Zatím tak Brněnští okupují druhé místo, bilanci mají 9-3-4-3, skóre 64:44 a 37 bodů, stejně jako Plzeň, která má ale zápas k dobru.

Pozadu nezůstávají modrobílí ani v hokejové Lize Mistrů, kde hrají poprvé jakožto úřadující mistr v historii soutěže. Prohráli pouze jediné utkání v Malmö, tým navíc dojelo do dalekého Švédska podpořit přes dvě stě fanoušků, kteří sice sledovali prohru 3:0, předvedli však zde velmi dobrý support a na švédské půdě zanechali dobrý dojem. Osmifinálový los jim přisoudil švýcarský Zug, první utkání se hrálo v poslední říjnový den a Kometa doma vyhrála 4:3.

Soupiska Komety Brno
Realizační tým Komety

Téma: Nejúspěšnější týmy české hokejové historie

Utkají se dva týmy s doposud nejvíce mistrovskými tituly na kontě. Kometa, tehdy pod názvem Rudá hvězda Brno, později 1. ZKL Brno, vyhrála neuvěřitelných 11 titulů během dvanácti let, čtyři mezi lety 1954 - 1958, poté přenechala trůn na jednu sezonu Kladnu, aby mezi lety 1959 - 1966 vyhrála sedmkrát v řadě. Poslední titul zapsala obrozená Kometa v sezoně 2016/2017, kdy ve finále hladce přehrála Liberec 4:0 a získala tak svůj dvanáctý titul.

„Vojáci“ vystřídali tehdejší 1. ZKL Brno v hegemonii a zapsali 6 titulů za sebou. V ročníku 1972/1973 byla úspěšnější pardubická Tesla, další ročník ale zase patřil hokejistům Dukly. To byl také na dalších šest let poslední titul, další poháry za první místo přibývaly od roku 1982 do roku 1986. Poslední československý pohár pro sebe uzmula Dukla v sezoně 1990/1991. Pozdější období si může ještě pamatovat dnešní trenér Dukly Petr Vlk nebo současný jednatel klubu, Bedřich Ščerban.

ZÁPAS ŘEČÍ STATISTIK

Jihlavští hokejisté jsou týmem, který má v celé Tipsport extralize ledního hokeje nejméně trestů. Dukla si vysloužila zatím jen 134 trestných minut a do nadcházejícího zápasu proti Kometě to může být hodně důležitá statistika. Jihlavští by se totiž měli snažit být co nejméně vylučovaní, jelikož Brno využije téměř každou čtvrtou přesilovku a je v tomto ohledu nejlepším extraligovým týmem.

Poslední vzájemný zápas

7. kolo Tipsport Extraligy ledního hokeje, 24. září 2017
HC Kometa Brno - HC Dukla Jihlava 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 8. Vincour (Němec), 11. Němec (Čermák), 23. Dočekal (Vincour), 59. Dočekal – 28. Macík (Jiránek, Suchánek), 51. Šidlík (Kubalík, Hubáček). Rozhodčí: Hejduk, Úlehla – Jindra, Špůr. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 7700 (vyprodáno). Střely na branku: 20:32. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 4:2.

HC Kometa Brno: Čiliak – Gulaši, Krejčík, Barinka, Němec, Bartejs, Štencel – Svoboda, Hruška, Erat – Zaťovič, V. Němec, Haščák – Dočekal, Čermák, Vincour – Mallet, Nahodil, Zohorna
HC Dukla Jihlava: Volden – Zdráhal, Šidlík, Suchánek, de la Rose, Ulrych, Bryhnisveen, Váňa – Rys, Čachotský, Kubalík – Jiránek, Seman, Macík – Anděl, Hlinka, Žálčík – Diviš, Hubáček, Protasenja

Před vyprodanou DRFG Arenou byl k vidění atraktivní duel, kde domácí vedli sice již 3:0, Dukla však mocně dotahovala, Kometa jakékoliv drama odmítla minutu před koncem trefou do prázdné brány. Foto: HC Kometa Brno