Zlomí Jihlava gólové prokletí? V pátek zajíždí do Hradce Králové

23.11.2017 / Tomáš Kalas

Dukle se nedaří v koncovce. Tak by se dalo charakterizovat střelecké trápení Jihlavských, kteří od gólu Semana proti Plzni čekají na gól přesně 121 minut a 35 sekund. Na odmítnutí této negativní série dostanou hokejisté příležitost přesně 30 dní před Štědrým dnem, v pátek 24. listopadu 2017 zavítají do ČPP Areny v Hradci Králové, aby se zde pokusili potrápit další tým z TOP 4, Mountfield HK. Utkání začne v 18:00, v aréně nebudou chybět i dukelští fanoušci, kteří vypravují díky Spolku Fanoušků HCD autobus, spousta dalších se pak do jižní části Královehradeckého kraje vydá autem.

Úterní utkání mezi Duklou a Libercem mohlo při pohledu do statistik a sledování formy obou týmů nabídnout vyrovnanou hru, Liberec ale přijel na Vysočinu posílen výhrou nad Kometou 4:3 z nedělního 23. kola a od prvních minut jednoduchou a účelnou hrou domácí do šancí nepouštěl. Dukla navíc opět inkasovala doma jako první z hole Jelínka v 7. minutě. V druhé třetině se naskytla Jihlavě největší šance na srovnání, tečovaná střela Anděla proskákala ale kousek od pravé tyčky hostující branky, Tygři však skórovali zásluhou Ordoše. Ve třetí třetině si hosté hlídali vedení a po zásluze vyhráli za plné tři body. Před kameru předstoupil po utkání kapitán Tomáš Čachotský, který rozhodně boj nevzdává. „Nadřeme se, abychom dali nějaký gól. Když už ho dáme, tak zase jednoduše inkasujeme. Trefujeme první hráče před sebou, puky se k nám neodráží. Musíme to nějakým způsobem zlomit, dát škaredý gól, a věřím tomu, že zase začneme vyhrávat,“ hlásil odhodlaně.

Mountfield HK

Hradec po špatném vstupu do soutěže, kdy prohrál tři utkání v řadě a navíc vypadl v hokejové Champions League už ve skupinové fázi, obživl a pod vedením zkušeného kormidelníka Sýkory prožívá dobré časy. V tabulce vystřelil z posledního místa nahoru díky sérii, která následovala po třech porážkách. Z jedenácti utkání (od 4. do 15. kola) prohrál pouze dvakrát, ze Zlína si ale odvážel bod až po prohře v nájezdech 1:2. Poté ale přišla menší krize v podobě tří proher ve čtyřech utkáních, tým se ale dokázal vrátit zpět na vítěznou vlnu a od posledního utkání na Spartě (5. listopadu, 2:1 v prodloužení - pozn. red.) před reprezentační pauzou ještě neprohrál.

Poslední utkání sehrál Hradec na ledě Vítkovic, ač po 15 minutách prohrával 0:2, nakonec díky skvělé produktivitě, kdy z pouhých osmi střel v prvních dvou třetinách vsítil tři branky vyhrál 6:3. Díky této výhře si tak Hradec upevnil 2. místo v tabulce s náskokem jednoho bodu na třetí Třinec a ztrátou pěti na vedoucí Plzeň.

Soupiska Mountfield HK
Realizační tým Mountfield HK

Téma: Letní nákupy Mountfieldu a trápení v úvodu sezony

Nebyl to překvapivý tah. Stále více ambiciózní Východočeši po loňském vyřazení Kometou v semifinále se rozhodli pro tuto sezonu více otočit peněžním kohoutem a bojovat o příčku nejvyšší. Počínaje prvním májovým dnem Hradečtí oznamovali jména, která odejdou (útočník Picard, obránce Newton, útočník Dej), zanedlouho je následovalo oznámení příchozích hráčů pod Bílou věž. Hned první jméno způsobilo velký poprask především u sousedního rivala v Pardubicích, do Hradce z Jekatěrinburgu přišel útočník Petr Koukal. Mnozí fanoušci Dynama svého bývalého kapitána v mistrovských sezonách 2009/2010 a 2011/2012 zatracovali, především je dráždilo video, kde Koukal vyjádřil podporu Dynamu v probíhající baráži, aby o pár dní později podepsal o 20 kilometrů severněji. V rozhovoru pro Deník Sport poté popisoval, jaké byly faktory toho, že se rozhodl pro Hradec. „Asi ten, že kluci v Pardubicích pořád neměli jistotu extraligy,“ vysvětloval Koukal. „Velkou roli sehráli i trenéři Hradce. I když jsem měl nabídku z Dynama, osobně jsem ji považoval za virtuální. Ta hradecká byla na stole, kdežto u Pardubic byl pořád strašák padáka. Po všech možných konzultacích jsem se nakonec rozhodl pro Hradec,“ nabídl svůj pohled na věc.

Další zvučné jméno přišlo v podobě lotyšského reprezentačního obránce Cibulskise z Rigy, který přibyl jako druhý Lotyš do kabiny k útočníkovi Džerinšovi. Vstup do sezony ale nebyl bůhvíjaký. Sice v prvním kole Champions League zametli s finským Turku doma 5:1, poté ale prohrál dvojzápas s Nottinghamem a Turku jim navíc oplatil porážku z ČPP Areny ve svém stánku poměrem 3:1.

Fanoušci si mohli dělat alespoň naděje na to, že lepší vstup bude do extraligy. Nebyl, úvodní tři prohry s Libercem (0:3), Kometou (2:4) a Litvínovem (3:0) znamenaly poslední místo v tabulce. Tým se ale dokázal zvednout, porazit ve 4. kole Plzeň a od té doby stoupá tabulkou.
Kompletní přehled příchodů a odchodů

Poslední vzájemný zápas

12. kolo Tipsport Extraligy ledního hokeje, 13. října 2017, 17:30
HC Dukla Jihlava - Mountfield HK 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 29. Jarůšek (Vydarený, Látal), 58. Jarůšek (Cingel, Pavlík). Rozhodčí: Hejduk, Sýkora – Brejcha, Pešek. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5026. Střely na branku: 13:17. Průběh utkání: 0:2.

HC Dukla Jihlava: Škarek – Suchánek, de la Rose, Zdráhal, Šidlík, Ulrych, Bryhnisveen, Váňa – Jiránek, Skořepa, Kubalík – Rys, Seman, Čachotský – Anděl, Hlinka, Žálčík – Protasenja, Hubáček, Macík
Mountfield HK: Rybár – Gregorc, Cibulskis, Graňák, Pavlík, Vydarený, Pláněk – Šimánek, Dragoun, Köhler – Cingel, Kukumberg, Jaroslav Bednář – Červený, Koukal, Vopelka – Látal, Zigo, Jarůšek

Jihlava toto utkání sehrála týden po vítězném utkání proti Litvínovu. Hradec měl ale tehdy za sebou sedmi výher, na kterou navázal i v Jihlavě a domácí porazil 2:0. Foto: Tomáš Buksa