Dukla bude chtít potvrdit dvě domácí výhry na ledě pražské Slavie

13.02.2024 / Tomáš Lysý

Závěr uplynulého víkendu vyšel Dukle nejlépe, jak mohl. Jihlavští hokejisté nejprve zvládli dohrávku se Znojmem a poté poprvé v sezoně porazili Litoměřice. Díky šesti bodům se konečně posunuli v tabulce na šesté místo, které znamená přímý postup do čtvrtfinále. Mají 68 bodů, jenže sedmý Přerov a osmý Zlín disponují stejným bodovým počtem. Dalším soupeřem Dukly je celek, nad kterým se pomalu začínají stahovat prvoligová mračna. Šest kol před koncem je HC Slavia Praha na posledním místě tabulky a strachuje se o holou existenci v Chance lize. Utkání na Zimním stadionu v Edenu startuje ve středu 14. února 2024 od 18 hodin a sledovat ho můžete na onlajnech nebo na HokejkaTV.

Od roku 1994 do roku 2015 byla Slavia Praha pravidelným účastníkem nejvyšší české hokejové soutěže. V roce 2003 a 2008 získala dva mistrovské tituly, v roce 2009 brala druhé místo, o rok později třetí. Když v roce 2013 získali Slávisté do sbírky úspěchů další bronzové medaile, málokdo si pomyslel, že za dalších 11 let se budou Sešívaní bojovat o to, aby nesestoupili do třetí nejvyšší české hokejové soutěže. Taková je současná nelehká realita týmu z Edenu. Na zvrácení chmurných časů, které by pád do poloprofesionální soutěže jistě znamenal, mají Slávisté ještě 6 kol a 18 bodů. A budou muset rychle zapomenout na to, že začátkem února prohráli důležitý domácí zápas s B-týmem Pardubic a body nepřinesl ani pondělní slušný výkon na ledě Zlína

Soupiska Slavie
Realizační tým Slavie

Pro svěřence trenéra Aleše Tottera a jeho asistentů Daniela Tvrzníka a Pavla Kolaříka je extrémně důležitý každý zápas. Tři budou mít punc ještě větší důležitosti a vždy na kluzištích soupeřů. Po utkání s Duklou jedou Slávisté na led Znojma a zde se zřejmě už definitivně může lámat chleba. Orli jsou totiž třináctí a Pražané na ně ztrácí jen jeden bod. Pražané následně doma hostí silný Prostějov a jedou na led Frýdku-Místku, od kterého jsou nyní vzdálení na šest bodů. Tou dobou už ale mohou být karty rozdány jasně. Nebo nikoliv a o sestupu se může rozhodovat až v posledním kole, kdy Slavia zavítá do Kolína, který ale nyní disponuje na červenobílé již sedmy body k dobru.

Přitom – jak už redakce Dukly několikrát psala – Slavia rozhodně nemá tým na poslední místo tabulky. Alespoň dle jmen. Však posuďte sami: obránci Filip Eliáš, Jan Holý, František Hrdinka, David Kajínek, Karel Klikorka, Dušan Žovinec nebo útočníci Matěj Beran, Tomáš Guman, Filip Helt, Tomáš Knotek, Jiří Průžek a Tomáš Šmerha znamenají velmi dobrou kvalitu. Něco však v Edenu nedobrého jest. Problémem mohou být například brankáři, jelikož jednička Tomáš Volevecký patří až na konec druhé dvacítky statistik Chance ligy. O defenzívu se Slavia obecně nemůže příliš opřít, jelikož 140 inkasovaných branek je třetí nejhorší číslo v celé soutěži. Stále sice platí, že Slávisté mají záchranu stále ve svých rukou. Aby odvrátili pád o patro níže do druhé ligy, která by nebyla hodna jejich jménu, budou muset zabrat dříve, než bude skutečně pozdě. Už nyní je totiž v jejich případě za sekundu dvanáct…

Poslední zápas Slavie

45. kolo: Zlín – Slavia 2:0

Branky a nahrávky: 6. Holík (Novák, Warg), 56. Lang (Talafa, Husa). Rozhodčí: Obadal, Maršálek – Hanzlík, Tvrdý. Vyloučení: 1:2. Bez využití. Střely na branku: 28:25. Diváci: 1 739. Průběh utkání: 2:0.

Slavia: Volevecký – Žovinec, Klikorka, Hrdinka, Holý, Kajínek, Křepelka, Stejskal – Beran, Kulda, Malínek – Průžek, Knotek, Šmerha – Všetečka, Slavík, Brož – Havrda, Polák, Strnad.

Poslední vzájemný zápas

34. kolo: HC Dukla Jihlava – HC Slavia Praha 5:3

Branky a nahrávky: 29. Cachnín (Dundáček, Havránek), 42. Jelínek (Havránek, Harkabus), 43. Cachnín (Koštoval, Pořízek), 56. Jelínek (Harkabus), 58. Havránek (Jelínek) - 11. M. Beran (Holý, Guman), 13. Knotek (Guman, M. Beran), 60. Kremláček (Žovinec, Průžek). Rozhodčí: Zavřel, Svoboda - Koltík, Polák. Vyloučení: 6:4, navíc Mareš (JIH) 5 min. - Guman (SLA) 5 min. Využití: 1:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 611. Střely na branku: 24:28. Průběh utkání: 0:2, 5:2, 5:3.

Dukla: A. Beran – Strejček, Bilčík, Kolář, Dundáček, Ozols, Mareš, Koštoval – Cachnín, Pořízek, Čachotský – Jelínek, Havránek, Harkabus – Burkov, Kuprijanov, Štefančík – V. Brož, Bartoš, Krajč
Slavia: Volevecký – Křepelka, Žovinec, Holý, Kremláček, Hrdinka, Kajínek – Guman, Kulda, Matěj Beran – Průžek, Knotek, Půček – J. Brož, Slavík, Havrda – Strnad, Polák, Všetečka

Všechny tři vzájemné zápasy proti Slavii zatím Dukla zvládla. Doma dvakrát vyhrála, venku brala dva body za výhru v prodloužení. V posledním mači sice prohrávala po první třetině 0:2, ale ve 29. minutě zavelel Richard Cachnín (na obrázku) k obratu. Po druhé třetině byl stav 1:2, ovšem ve 43. minutě již Dukla vedla 3:2 a nakonec získala důležité tři body výhrou 5:3. Foto: Barbora Stránská