Bude Dukla bodovat i počtvrté v řadě? V pátek hostí daleký Třinec

07.12.2017 / Tomáš Kalas

Po týdnu je zde další extraligový zápas na Horáckém zimním stadionu. Poslední utkání odehrála Dukla na ledě pražské Sparty, kde v utkání plném obratů získala bod za porážku 5:6 v prodloužení. Po výhrách nad Olomoucí a Mladou Boleslaví tak potřetí za sebou navýšila své bodové konto v tabulce. Jihlavští hokejisté nyní vůbec mohou poprvé v letošním ročníku bodovat počtvrté v řadě, k tomu ale potřebují porazit jednoho z nejsilnějších a také nejbohatších týmů celé soutěže. V cestě jim stojí HC Oceláři Třinec, klub, který je vzdušnou čarou vzdálený 224 km. Utkání startuje v pátek 8.12.2017 v tradičních 17:30 a bude orámováno slavnostním aktem - křtem knihy Dušana Vrbeckého 60 sezon legendy, více zde.
Organizace zápasu
Vstupenky na domácí zápasy HC Dukla Jihlava můžete koupit prostřednictvím sítě Ticketportal. Více info zde, přímý odkaz zde.
Organizační opatření k domácím zápasům HC Dukla Jihlava si můžete přečíst v tomto článku.
Všechny zápasy TELH vysílá živě TV Tipsport, hokejka TV, psanou reportáž najdete na www.onlajny.com

Kdo vyrazil první prosincovou neděli do O2 areny na zápas Sparta – Dukla, ten jistě nelitoval. Stejně jako legendy obou klubů, sledující utkání z čestných lóží. Po dvaceti minutách vedla Sparta 2:1. Když v čase 26:20 navýšili Pražané své vedení na 4:1, asi nikdo netušil, že za několik minut bude všechno jinak. Hlasatel totiž v čase 35:35 oznámil, že jihlavský bek Erik de la Rose právě vyrovnal na 4:4. Švédský zadák nadělil zkoprnělým Sparťanům ve 47. minutě další gólový dáreček a Dukla byla blízko třem bodům. Minutu a půl před koncem základní hrací doby však hráči s velkým S na dresu vyrovnali a zkraje prodloužení rozhodli o svém dvoubodovém vítězství. „Jeden bod je lepší než nic. Ale chtěli jsme tři. Nesmíme zápasy ztrácet v posledních minutách,“ vystihl Erik de la Rose pozápasovou smíšenou náladu jihlavského týmu.

HC Oceláři Třinec

Třinečtí každoročně pomýšlí na nejvyšší stupínky extraligy. Vzhledem k finančním možnostem Ocelářů se ani není čemu divit. Za poslední sedmiletku se však do extraligového finále dostali pouze dvakrát. V sezoně 2010/2011 se Třinec radoval ze svého prvního mistrovského titulu, který získal pod vedením trenérské dvojice Pavel Marek – Břetislav Kopřiva po výhře 4:1 na zápasy proti Vítkovicím. V další sezoně ale pokračoval „zlínský“ komplex. Mezi lety 1996 - 2004 se tým z města železáren střetl v play-off se Zlínem třikrát a pokaždé odešel ze série poražen. Stejně tomu bylo i ve vyřazovací části 2012 (porážka v předkole 2:3), 2013 (porážka v semifinále 2:4) a 2014 (porážka v semifinále 2:4). Poslední finálová účast Třince se datuje do roku 2015, a byla hodně bolestná. Oceláři dokázali proti Litvínovu srovnat stav série z 1:3 na 3:3, v rozhodujícím zápasu však v moderní Werk Areně podlehli Chemikům 0:2 a Litvínovští tak slavili první mistrovský titul. Další sezony? Znovu „strašák“ Zlín, se kterým Třinčané padli už v předkole (2:3) a loňská čtvrtfinálová porážka 2:4 na zápasy proti Chomutovu, která stála místo třineckými fanoušky neoblíbeného trenéra Kýhose.

Také letos myslí Třinec na nejvyšší stupínky v extralize. Jenže Oceláře sráží od boje o první místo tabulky poněkud nevyrovnané výsledky. Od 22. října po jednadvacátý listopad hráli deset zápasů, přičemž pětkrát vyhráli a v pěti případech odešli z ledu poraženi. V posledních pěti zápasech ale Třinečtí třikrát vyhráli a čtyřikrát bodovali. Nejprve zvítězili v Chomutově a poté doma nad Pardubicemi. Poté trošku nečekaně prohráli na domácím ledě s Mladou Boleslaví, ale tento dílčí neúspěch vynahradili fanouškům v Brně, kde ve třetí třetině otočili z 1:2 na 3:2. Tým Václava Varadi byl blízko k otočení zápasu také ve šlágru posledního kola na ledě vedoucí Plzně. Třetí Třinec totiž dokázal během ve druhé třetině během 58 sekund srovnat z 1:3 na 3:3 a v prodloužení mohl rozhodnout lídr extraligového bodování Martin Růžička. Nejlepší střelec soutěže ale svůj dvacátý gól nepřidal, když trestné střílení proti Miroslavu Svobodovi neproměnil a sekundu před koncem pětiminutovky rozhodl Miroslav Indrák o plzeňské výhře. Třinci tak patří v tabulce třetí místo se ziskem 51 bodů a dvanáctibodovým deficitem na suverénní Indiány.

Soupiska Třince
Realizační tým Třince

Téma: Týmové statistiky

Pokud se podíváme na týmové statistiky, Třinečtí jsou lídry v nerovnovážném počtu hráčů na ledě. Oceláři mají vůbec nejlepší procentuální úspěšnost využití přesilových her (21,74%), naopak Dukla je v tomto ohledu s 8,33% poslední. Otázka je, do kolika přesilovek jihlavští hokejisté svého soupeře pustí. Červenožlutí jsou totiž jednoznačně nejméně trestaným týmem soutěže. Během sedmadvaceti zápasů dostali pouze 210 trestných minut, což je v průměru 7,78 minuty na zápas. Třinec je lídrem i v negativním nerovnoměrném počtu hráčů, má totiž nejlepší číslo ubráněných oslabení – 89,06%. Dukla si v oslabení také nevede nejhůře, s 84,13% ubránění soupeřových přesilovek je v tabulce přesně ve středu – na sedmém místě.

Poslední vzájemné utkání

16. kolo Tipsport extraligy ledního hokeje, neděle 22. října 2017
HC Dukla Jihlava – HC Sparta Praha 4:2 (0:1, 3:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 13. Marcinko (Musil, Dravecký), 23. Růžička (Chmielewski, Marcinko), 53. Cienciala (Doudera, Krajíček). Rozhodčí: Hribik, Pražák - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:0. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 3725. Střely na branku: 28:22. Průběh utkání: 3:0.

HC Oceláři Třinec: Hrubec – Doudera, Krajíček, Musil, Roth, Linhart, Jank – Dravecký, Marcinko, Růžička – Adamský, Polanský, Svačina – Hrňa, Rákos, Irgl – Cienciala, Kovařčík, Kvasnica – Chmielewski

HC Dukla Jihlava: Volden – Suchánek, de la Rose, Zdráhal, Bryhnisveen, Ulrych, Šidlík, Váňa – Jiránek, Skořepa, Kubalík – Rys, Seman, Čachotský – Anděl, Hlinka, Žálčík – Diviš, Hubáček, Macík

Vzájemné zápasy jsou pro Duklu zatím bez gólu. Jihlavští hokejisté totiž nejprve s Třincem prohráli doma 0:2 a na soupeřově ledě před kamerami České televize podlehli Ocelářům i přes několik dobrých šancí 0:3. V obou zápasech strážil jihlavskou branku Lars Volden, do jehož sítě se trefilo pět různých hráčů Třince. Ve druhém utkání byl jedním z úspěšných třineckých snajprů i Martin Růžička – na obrázku uprostřed spolu s jihlavským útočníkem Richardem Divišem – jenž je s devatenácti góly nejlepším střelcem TELH. Foto: Tomáš Buksa